Nový článok

Autor: Milan Blahuta | 14.12.2011 o 23:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  61x

Mal byť Alexander Dubček prezidentom? V jednej z novembrových televíznych relácií Štefana Hríba - Večery pod lampou - vystupovali aj protagonisti udalostí na prelome rokov 1989-1990. Bola reč aj o kandidátoch na voľbu prezidenta ČSSR po abdikácii G. Husáka. Kandidáti boli dvaja: Václav Havel a Alexander Dubček. Ako táto kandidatúra dopadla a kto sa stal jediným kandidátom slovenskej VPN a českého Občianskeho fóra, všetci vieme.

   z uvedenej relácie som sa okrem iného dozvedel, že Dubček veľmi chcel byť prezidentom - dokonca keď sa dozvedel že kandidovať nebude, rozplakal sa.
   Spomeňme si, hlavne my skôr narodení, čo títo dvaja - skutoční velikáni prednovembrových udalostí, urobili pre odstránenie komunistickej diktatúry. 
   Václav Havel - odvážny človek, prostý občan a veľký bojovník, ktorého si treba ctiť a vážiť. Bol jedným z hlavných organizátorov protikomunistického odboja, bol na čele českých vlastencov hlavným autorom Charty , za čo bol trvale diskriminovaný , prenasledovaný a väznený. Mal manželku Oľgu, nemal rodinu, mal jej podporu a podporu svojich priateľov, ktorí tiež prežívali aj s ním ťažjé chvíle. Bol a ešte nstále je veľkou osobnosťou, ktorá si vydobyla obdiv a úctu nielen doma, ale aj v zahraničí. 
   Životopis A. Dubčeka vynikajúco spracoval Jozef Banáš v knihe "Zastavte Dubčeka". K tomu niet čo dodať - možno len povedať, že Dubček bol vynikajúci, odvážny a nesmierne húževnatý človek, ktorý dlhé roky vytrvalo kráčal za svojim cieľm - socializmus s ľudskou tvárou. socializmus skutočný, slobodný a demokratický, bez diktátorov a pokrytcov. Stal sa najprv prvým tajomníkom ÚVKSS a potom aj prvým tajomníkom UVKSČ. Ako tieto jeho snahy dopadli, všetci vieme. Prišla okupácia sovietskych vojsk, zajatie a deportácia celého ÚVKDČ do Mosky, konečne aj ich prepustenie.
   Nasledovalo tzv. obdobie normalizácie pod Husákovou taktovkou. Pre Dubčeka obdobie nesmiernych útrap, preňho a pre celú jeho rodinu - mal manželku a troch dospievajúcich synov. Bol denne sledovaný agentmi ŠTP, šikanovaný  a vyslýchaný s cieľom zlomiť ho, zastrašiť a vymazať z povedomia národa. Toto kruté dvadsaťročné utrpenie nemohlo vážne poznačiť jeh fyzický a duševný stav, napriek tomu ostal Dubček nepokorený a verný svojim ideálom.
    A tak prišiel konečne november 1989 - Dubček bol rehabilitovaný a bol šťastný. Je zrejmé, že jeho enormné úsilie, urputný zápas  a jeho zásluhy o nový o nový spoločenský poriadok mu dávajú morálne právo stať sa - možno - hlavným kandidátom na najčetnejšiu funkciu, na post prezidenta republiky. Alo vieme, jediným kandidátom sa stal Václav Havel - a vraj sa Dubček rozplakal, keď sa to dozvedel. Tak to aspoň tvrdí Fedor Gál a možno aj iní.
    Pýtam sa: koho z nás už život nestál slzy - Havla, Gála, či kohokoľvek z nás? Ako z Biblie vieme, aj na Krista prišla slabá chíľ a zaplakal - Otče môj, prečo si ma opustil? Po takomto neobyčajne dramatickom a ťažkom živote mal aj Dubček nárok na svoju slabú chvíľu - ale stavať ho preto do pozície duševne ubitého a nevyrovnaného človeka považujem za odsúdeniahodné a dokonca voči už mŕtvemu človeku za neprijateľľné. Toto sa v slušnej spoločnosti  jednoducho nerobí.
 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Slovenská tenistka Dominika Cibulková sa pri svojej premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

ŠPORT

Cibulková je v semifinále, pomohla jej súperka

Kerberová bez straty setu zdolala Keysovú.

KOMENTÁRE

Čo môže stihnúť Danko za dvadsať minút

Obmedzenie času na vystúpenie kultúru v parlamente nezlepší.


Už ste čítali?