Nový článok

Autor: Milan Blahuta | 14.12.2011 o 23:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  67x

Mal byť Alexander Dubček prezidentom? V jednej z novembrových televíznych relácií Štefana Hríba - Večery pod lampou - vystupovali aj protagonisti udalostí na prelome rokov 1989-1990. Bola reč aj o kandidátoch na voľbu prezidenta ČSSR po abdikácii G. Husáka. Kandidáti boli dvaja: Václav Havel a Alexander Dubček. Ako táto kandidatúra dopadla a kto sa stal jediným kandidátom slovenskej VPN a českého Občianskeho fóra, všetci vieme.

   z uvedenej relácie som sa okrem iného dozvedel, že Dubček veľmi chcel byť prezidentom - dokonca keď sa dozvedel že kandidovať nebude, rozplakal sa.
   Spomeňme si, hlavne my skôr narodení, čo títo dvaja - skutoční velikáni prednovembrových udalostí, urobili pre odstránenie komunistickej diktatúry. 
   Václav Havel - odvážny človek, prostý občan a veľký bojovník, ktorého si treba ctiť a vážiť. Bol jedným z hlavných organizátorov protikomunistického odboja, bol na čele českých vlastencov hlavným autorom Charty , za čo bol trvale diskriminovaný , prenasledovaný a väznený. Mal manželku Oľgu, nemal rodinu, mal jej podporu a podporu svojich priateľov, ktorí tiež prežívali aj s ním ťažjé chvíle. Bol a ešte nstále je veľkou osobnosťou, ktorá si vydobyla obdiv a úctu nielen doma, ale aj v zahraničí. 
   Životopis A. Dubčeka vynikajúco spracoval Jozef Banáš v knihe "Zastavte Dubčeka". K tomu niet čo dodať - možno len povedať, že Dubček bol vynikajúci, odvážny a nesmierne húževnatý človek, ktorý dlhé roky vytrvalo kráčal za svojim cieľm - socializmus s ľudskou tvárou. socializmus skutočný, slobodný a demokratický, bez diktátorov a pokrytcov. Stal sa najprv prvým tajomníkom ÚVKSS a potom aj prvým tajomníkom UVKSČ. Ako tieto jeho snahy dopadli, všetci vieme. Prišla okupácia sovietskych vojsk, zajatie a deportácia celého ÚVKDČ do Mosky, konečne aj ich prepustenie.
   Nasledovalo tzv. obdobie normalizácie pod Husákovou taktovkou. Pre Dubčeka obdobie nesmiernych útrap, preňho a pre celú jeho rodinu - mal manželku a troch dospievajúcich synov. Bol denne sledovaný agentmi ŠTP, šikanovaný  a vyslýchaný s cieľom zlomiť ho, zastrašiť a vymazať z povedomia národa. Toto kruté dvadsaťročné utrpenie nemohlo vážne poznačiť jeh fyzický a duševný stav, napriek tomu ostal Dubček nepokorený a verný svojim ideálom.
    A tak prišiel konečne november 1989 - Dubček bol rehabilitovaný a bol šťastný. Je zrejmé, že jeho enormné úsilie, urputný zápas  a jeho zásluhy o nový o nový spoločenský poriadok mu dávajú morálne právo stať sa - možno - hlavným kandidátom na najčetnejšiu funkciu, na post prezidenta republiky. Alo vieme, jediným kandidátom sa stal Václav Havel - a vraj sa Dubček rozplakal, keď sa to dozvedel. Tak to aspoň tvrdí Fedor Gál a možno aj iní.
    Pýtam sa: koho z nás už život nestál slzy - Havla, Gála, či kohokoľvek z nás? Ako z Biblie vieme, aj na Krista prišla slabá chíľ a zaplakal - Otče môj, prečo si ma opustil? Po takomto neobyčajne dramatickom a ťažkom živote mal aj Dubček nárok na svoju slabú chvíľu - ale stavať ho preto do pozície duševne ubitého a nevyrovnaného človeka považujem za odsúdeniahodné a dokonca voči už mŕtvemu človeku za neprijateľľné. Toto sa v slušnej spoločnosti  jednoducho nerobí.
 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.


Už ste čítali?