Žobračenka pre seniorov v Domovoch za 38 €..?

Autor: Milan Blahuta | 9.2.2012 o 13:35 | Karma článku: 3,53 | Prečítané:  332x

    Takto dopadnú mnohí z nás, mnohí z tých dôchodcov, ktorí dnes žijú v Domovoch seniorov. Toto urobí z mnohých z nás zákon, ktorý odhlasovali naši poslanci dňa 31. januára 2012 s názvom: Zákon o sociálnej starostlivosti, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 448 z r. 2008

   Tento záíkon je patrične dlhý a málokomu zrozumiteľný, pretože obsahuje mnohé vsuvky a vypúšťa mnohé slová, vety a odseky z pôvodného zákona č. 448. Predsa však možno z neho vyrozumieť fakty pre nás podstatné.
   Predovšetkým zákon určuje klientom Domovov úhradu minimálne /!/ 50% zo skutočne na nás vynaložených nákladov. Pokiaľ viem, je to v bratislavských Domovoch cca 1000,-€ čo by znamenalo minimálne 500 € pre každého z nás. - Poznamenávam ale, že tento zákon určuje súčasne finančný príspevok obce či VUC vo výške 320,€ mesačne na každého ubytovaného klienta- zo zákona nie je mi jasné, či treba týchto 50% počítať zo sumy 1000 alebo len 680 €  /teda minus 320 €/ Buďme ale optimisti a počítajme ten lepší prípad, teda by to vyšlo na kždého minimálne 340 €. Čo to v praxi znamená? 
   Priemerný mesačný dôchodok je cca 320 € mesačne, teda nedosahuje ani požadovaných 340 €. V tom prípade platí, že takému dôchdcovi možno predpísať len takú úhradu, aby mu ostalo mesačne 38€. Teda za túto sumu sa má jeden starý, často nevládny a chorý dôchodca stravovať!  lieky kupovať /priemerne 30-40 € mesačne, kultúrne žiť, kupovať hygienické a iné potreby! a teda žil na slušnej úrovni, ako sa starému človeku patrí.   Nemám slov, aby so vyjadril svoj odpor a pohŕdanie s takými ľuďmi, zástupcami a ochráncami našich ľudských práv a ľudského spôsobu života, ktorí boli schopní takýto paškvil  stvoriť a odhlasovať. V praxi to znamená: Stravuj sa v kontajneroch alebo žobraj, na svoje nemoci si kupuj acylpyrín, lež doma a nikam nechoď, proste pomaly a isto zahnívaj. Takto sme dopadli my, ktoríých naprostá väčšina z nás poctivo pracovala, tvorila hodnoty a platila dane. Takto sa nám odvďačili naši nasledovníci a potomci, ako o zbytočnom odpade, ktorý im uberá z ich tučných ziskov. Je to proste hanba, ktorá v žiadnej skutočne kultúrnej krajine nemá obdobu.
   Ešte poznamenávam, že zákon obsahuje klauzulu, podľ ktorej každý klient Domova musí vyplniť Čestné prehlásenie, kde prehalsuje že má/nemá úhrnný hnuteľný a nehnuteľný majetok v výške menj či viac ako 10.000 € - a to vrátane úspor! Je toto vôbec možné?  Ak by mal úrad pochybnosti, je oprávnený výšku majetku overiť a klient je povinný umožńiť znalcovi toto overenie. Nepripomína to niečo ako eštebácke metody? Pripúšťa naša Ústava takéto metódy?
    Zastane sa nás niekedy niekto. Ešte poznamenávam, že Samospráva nášho Domova poslala sťažnosť na tento zákon ešte pred jeho schválení viacerým významným činiteľom - medzi nimi aj pánovi Ficovi, ktorý na našu sťažnosť písomne odpovedal a to v tom zmysle, že jeho Strana nikdy takýto zákon nedopustí. Je pravda, že zákon odhlasovala koalícia a je tiež pravda, že ak bude mať strana Smer väčšinu v parlamente, potom nič nebude pánovi Ficovi brániť v tom, aby navrhli a odhlasovali primeranú novelu tohoto neľudského zíkona, a to do 30.0júna 2012, dokedy majú obce a VUC uviesť tento zákon do praxe. Veríme a tešíme sa!

 Milan Blahuta

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?